Primary Election coming up Tuesday

Voters who did not vote early will head to the polls between 7 a.m. and 7 p.m. Tuesday for Oklahoma’s Primary Election. As for local counties, posted below is what’ll be on the ballots.

 

GARFIELD

STATE OFFICERS

 

GOVERNOR – DEMOCRAT
CONNIE JOHNSON
JOY HOFMEISTER

 

GOVERNOR – REPUBLICAN
MOIRA McCABE
JOEL KINTSEL
KEVIN STITT
MARK SHERWOOD

 

STATE AUDITOR AND INSPECTOR – REPUBLICAN
STEVEN W. McQUILLEN
CINDY BYRD

 

ATTORNEY GENERAL – REPUBLICAN
GENTNER F. DRUMMOND
JOHN M. O’CONNOR

 

STATE TREASURER – REPUBLICAN
DAVID B. HOOTEN
CLARK JOLLEY
TODD RUSS

 

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION – REPUBLICAN
JOHN COX
WILLIAM E. CROZIER
APRIL GRACE
RYAN WALTERS

 

COMMISSIONER OF LABOR – REPUBLICAN
KEITH SWINTON
SEAN ROBERTS
LESLIE KATHRYN OSBORN

 

CORPORATION COMMISSIONER – REPUBLICAN
HAROLD D SPRADLING
JUSTIN HORNBACK
TODD THOMSEN
KIM DAVID

 

CONGRESSIONAL OFFICERS

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN (Unexpired Term)
LUKE HOLLAND
MARKWAYNE MULLIN
JOHN F. TOMPKINS
SCOTT PRUITT
T.W. SHANNON
ADAM HOLLEY
RANDY J GRELLNER
ALEX GRAY
PAUL ROYSE
LAURA MORENO
NATHAN DAHM
JESSICA JEAN GARRISON
MICHAEL COIBION

 

UNITED STATES SENATOR – DEMOCRAT
JASON BOLLINGER
BRANDON WADE
MADISON HORN
ARYA AZMA
JO GLENN
DENNIS L. BAKER

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN
JACKSON LAHMEYER
JAMES LANKFORD
JOAN FARR

 

UNITED STATES REPRESENTATIVE – DISTRICT 03 – REPUBLICAN
FRANK D. LUCAS
WADE BURLESON
STEPHEN BUTLER

 

LEGISLATIVE, DISTRICT AND COUNTY OFFICERS

 

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT NO. 3 – REPUBLICAN
JAMES C. SIMUNEK
CLARENCE MALY

 

TOWN OF CARRIER
PROPOSITION

 

CITY OF ENID
PROPOSITION

 

GRANT

STATE OFFICERS

 

GOVERNOR – DEMOCRAT
CONNIE JOHNSON
JOY HOFMEISTER

 

GOVERNOR – REPUBLICAN
MOIRA McCABE
JOEL KINTSEL
KEVIN STITT
MARK SHERWOOD

 

STATE AUDITOR AND INSPECTOR – REPUBLICAN
STEVEN W. McQUILLEN
CINDY BYRD

 

ATTORNEY GENERAL – REPUBLICAN
GENTNER F. DRUMMOND
JOHN M. O’CONNOR

 

STATE TREASURER – REPUBLICAN
DAVID B. HOOTEN
CLARK JOLLEY
TODD RUSS

 

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION – REPUBLICAN
JOHN COX
WILLIAM E. CROZIER
APRIL GRACE
RYAN WALTERS

 

COMMISSIONER OF LABOR – REPUBLICAN
KEITH SWINTON
SEAN ROBERTS
LESLIE KATHRYN OSBORN

 

CORPORATION COMMISSIONER – REPUBLICAN
HAROLD D SPRADLING
JUSTIN HORNBACK
TODD THOMSEN
KIM DAVID

 

CONGRESSIONAL OFFICERS

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN (Unexpired Term)
LUKE HOLLAND
MARKWAYNE MULLIN
JOHN F. TOMPKINS
SCOTT PRUITT
T.W. SHANNON
ADAM HOLLEY
RANDY J GRELLNER
ALEX GRAY
PAUL ROYSE
LAURA MORENO
NATHAN DAHM
JESSICA JEAN GARRISON
MICHAEL COIBION

 

UNITED STATES SENATOR – DEMOCRAT
JASON BOLLINGER
BRANDON WADE
MADISON HORN
ARYA AZMA
JO GLENN
DENNIS L. BAKER

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN
JACKSON LAHMEYER
JAMES LANKFORD
JOAN FARR

 

UNITED STATES REPRESENTATIVE – DISTRICT 03 – REPUBLICAN
FRANK D. LUCAS
WADE BURLESON
STEPHEN BUTLER

 

LEGISLATIVE, DISTRICT AND COUNTY OFFICERS

 

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT NO. 1 – REPUBLICAN
JOSEPH R. HULL
MAX L. HESS
JOHN R. CROCKER, JR
DAVID KRETCHMAR

 

JUDICIAL OFFICERS

 

ASSOCIATE DISTRICT JUDGE – GRANT COUNTY
STEVEN A. YOUNG
BILL SHAW
JEFF CRITES

 

KAY

STATE OFFICERS

 

GOVERNOR – DEMOCRAT
CONNIE JOHNSON
JOY HOFMEISTER

 

GOVERNOR – REPUBLICAN
MOIRA McCABE
JOEL KINTSEL
KEVIN STITT
MARK SHERWOOD

 

STATE AUDITOR AND INSPECTOR – REPUBLICAN
STEVEN W. McQUILLEN
CINDY BYRD

 

ATTORNEY GENERAL – REPUBLICAN
GENTNER F. DRUMMOND
JOHN M. O’CONNOR

 

STATE TREASURER – REPUBLICAN
DAVID B. HOOTEN
CLARK JOLLEY
TODD RUSS

 

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION – REPUBLICAN
JOHN COX
WILLIAM E. CROZIER
APRIL GRACE
RYAN WALTERS

 

COMMISSIONER OF LABOR – REPUBLICAN
KEITH SWINTON
SEAN ROBERTS
LESLIE KATHRYN OSBORN

 

CORPORATION COMMISSIONER – REPUBLICAN
HAROLD D SPRADLING
JUSTIN HORNBACK
TODD THOMSEN
KIM DAVID

 

CONGRESSIONAL OFFICERS

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN (Unexpired Term)
LUKE HOLLAND
MARKWAYNE MULLIN
JOHN F. TOMPKINS
SCOTT PRUITT
T.W. SHANNON
ADAM HOLLEY
RANDY J GRELLNER
ALEX GRAY
PAUL ROYSE
LAURA MORENO
NATHAN DAHM
JESSICA JEAN GARRISON
MICHAEL COIBION

 

UNITED STATES SENATOR – DEMOCRAT
JASON BOLLINGER
BRANDON WADE
MADISON HORN
ARYA AZMA
JO GLENN
DENNIS L. BAKER

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN
JACKSON LAHMEYER
JAMES LANKFORD
JOAN FARR

 

UNITED STATES REPRESENTATIVE – DISTRICT 03 – REPUBLICAN
FRANK D. LUCAS
WADE BURLESON
STEPHEN BUTLER

 

LEGISLATIVE, DISTRICT AND COUNTY OFFICERS

 

STATE SENATOR – DISTRICT 10 – REPUBLICAN
BILL COLEMAN
EMILY DeLOZIER

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 37 – REPUBLICAN
JOE VADEN, JR.
KEN LUTTRELL

 

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT NO. 3 – REPUBLICAN
PAUL BUTCH SKIDMORE
KENT FIELD
JOHN A. WILSON
JOE M. ALLBAUGH

 

NOBLE

STATE OFFICERS

 

GOVERNOR – DEMOCRAT
CONNIE JOHNSON
JOY HOFMEISTER

 

GOVERNOR – REPUBLICAN
MOIRA McCABE
JOEL KINTSEL
KEVIN STITT
MARK SHERWOOD

 

STATE AUDITOR AND INSPECTOR – REPUBLICAN
STEVEN W. McQUILLEN
CINDY BYRD

 

ATTORNEY GENERAL – REPUBLICAN
GENTNER F. DRUMMOND
JOHN M. O’CONNOR

 

STATE TREASURER – REPUBLICAN
DAVID B. HOOTEN
CLARK JOLLEY
TODD RUSS

 

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION – REPUBLICAN
JOHN COX
WILLIAM E. CROZIER
APRIL GRACE
RYAN WALTERS

 

COMMISSIONER OF LABOR – REPUBLICAN
KEITH SWINTON
SEAN ROBERTS
LESLIE KATHRYN OSBORN

 

CORPORATION COMMISSIONER – REPUBLICAN
HAROLD D SPRADLING
JUSTIN HORNBACK
TODD THOMSEN
KIM DAVID

 

CONGRESSIONAL OFFICERS

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN (Unexpired Term)
LUKE HOLLAND
MARKWAYNE MULLIN
JOHN F. TOMPKINS
SCOTT PRUITT
T.W. SHANNON
ADAM HOLLEY
RANDY J GRELLNER
ALEX GRAY
PAUL ROYSE
LAURA MORENO
NATHAN DAHM
JESSICA JEAN GARRISON
MICHAEL COIBION

 

UNITED STATES SENATOR – DEMOCRAT
JASON BOLLINGER
BRANDON WADE
MADISON HORN
ARYA AZMA
JO GLENN
DENNIS L. BAKER

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN
JACKSON LAHMEYER
JAMES LANKFORD
JOAN FARR

 

UNITED STATES REPRESENTATIVE – DISTRICT 03 – REPUBLICAN
FRANK D. LUCAS
WADE BURLESON
STEPHEN BUTLER

 

LEGISLATIVE, DISTRICT AND COUNTY OFFICERS

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 35 – REPUBLICAN
TY D. BURNS
DANIEL JOHNSON

 

OSAGE

STATE OFFICERS

 

GOVERNOR – DEMOCRAT
CONNIE JOHNSON
JOY HOFMEISTER

 

GOVERNOR – REPUBLICAN
MOIRA McCABE
JOEL KINTSEL
KEVIN STITT
MARK SHERWOOD

 

STATE AUDITOR AND INSPECTOR – REPUBLICAN
STEVEN W. McQUILLEN
CINDY BYRD

 

ATTORNEY GENERAL – REPUBLICAN
GENTNER F. DRUMMOND
JOHN M. O’CONNOR

 

STATE TREASURER – REPUBLICAN
DAVID B. HOOTEN
CLARK JOLLEY
TODD RUSS

 

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION – REPUBLICAN
JOHN COX
WILLIAM E. CROZIER
APRIL GRACE
RYAN WALTERS

 

COMMISSIONER OF LABOR – REPUBLICAN
KEITH SWINTON
SEAN ROBERTS
LESLIE KATHRYN OSBORN

 

CORPORATION COMMISSIONER – REPUBLICAN
HAROLD D SPRADLING
JUSTIN HORNBACK
TODD THOMSEN
KIM DAVID

 

CONGRESSIONAL OFFICERS

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN (Unexpired Term)
LUKE HOLLAND
MARKWAYNE MULLIN
JOHN F. TOMPKINS
SCOTT PRUITT
T.W. SHANNON
ADAM HOLLEY
RANDY J GRELLNER
ALEX GRAY
PAUL ROYSE
LAURA MORENO
NATHAN DAHM
JESSICA JEAN GARRISON
MICHAEL COIBION

 

UNITED STATES SENATOR – DEMOCRAT
JASON BOLLINGER
BRANDON WADE
MADISON HORN
ARYA AZMA
JO GLENN
DENNIS L. BAKER

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN
JACKSON LAHMEYER
JAMES LANKFORD
JOAN FARR

 

UNITED STATES REPRESENTATIVE – DISTRICT 03 – REPUBLICAN
FRANK D. LUCAS
WADE BURLESON
STEPHEN BUTLER

 

LEGISLATIVE, DISTRICT AND COUNTY OFFICERS

 

STATE SENATOR – DISTRICT 10 – REPUBLICAN
BILL COLEMAN
EMILY DeLOZIER

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 35 – REPUBLICAN
TY D. BURNS
DANIEL JOHNSON

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 37 – REPUBLICAN
JOE VADEN, JR.
KEN LUTTRELL

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 66 – REPUBLICAN
WAYNE HILL
CLAY STAIRES
MIKE BURDGE
GABE RENFROW

 

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT NO. 1 – REPUBLICAN
RANDALL JONES
EVERETT PIPER
CLAY HUGHS
JOHN BRAZEE

 

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT NO. 3 – DEMOCRAT
TED S SMITH
JOE WILLIAMS
JIMMY GRIGG

 

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT NO. 3 – REPUBLICAN
CHARLIE CARTWRIGHT
CHAD RAY
JOSHUA BENNETT

 

CITY OF SAND SPRINGS
PROPOSITION NO. 1
PROPOSITION NO. 2
PROPOSITION NO. 3
PROPOSITION NO. 4

 

PAWNEE

STATE OFFICERS

 

GOVERNOR – DEMOCRAT
CONNIE JOHNSON
JOY HOFMEISTER

 

GOVERNOR – REPUBLICAN
MOIRA McCABE
JOEL KINTSEL
KEVIN STITT
MARK SHERWOOD

 

STATE AUDITOR AND INSPECTOR – REPUBLICAN
STEVEN W. McQUILLEN
CINDY BYRD

 

ATTORNEY GENERAL – REPUBLICAN
GENTNER F. DRUMMOND
JOHN M. O’CONNOR

 

STATE TREASURER – REPUBLICAN
DAVID B. HOOTEN
CLARK JOLLEY
TODD RUSS

 

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION – REPUBLICAN
JOHN COX
WILLIAM E. CROZIER
APRIL GRACE
RYAN WALTERS

 

COMMISSIONER OF LABOR – REPUBLICAN
KEITH SWINTON
SEAN ROBERTS
LESLIE KATHRYN OSBORN

 

CORPORATION COMMISSIONER – REPUBLICAN
HAROLD D SPRADLING
JUSTIN HORNBACK
TODD THOMSEN
KIM DAVID

 

CONGRESSIONAL OFFICERS

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN (Unexpired Term)
LUKE HOLLAND
MARKWAYNE MULLIN
JOHN F. TOMPKINS
SCOTT PRUITT
T.W. SHANNON
ADAM HOLLEY
RANDY J GRELLNER
ALEX GRAY
PAUL ROYSE
LAURA MORENO
NATHAN DAHM
JESSICA JEAN GARRISON
MICHAEL COIBION

 

UNITED STATES SENATOR – DEMOCRAT
JASON BOLLINGER
BRANDON WADE
MADISON HORN
ARYA AZMA
JO GLENN
DENNIS L. BAKER

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN
JACKSON LAHMEYER
JAMES LANKFORD
JOAN FARR

 

UNITED STATES REPRESENTATIVE – DISTRICT 03 – REPUBLICAN
FRANK D. LUCAS
WADE BURLESON
STEPHEN BUTLER

 

LEGISLATIVE, DISTRICT AND COUNTY OFFICERS

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 35 – REPUBLICAN
TY D. BURNS
DANIEL JOHNSON

 

COUNTY ASSESSOR – REPUBLICAN
CHASTITY VARNELL
MELISSA WATERS

 

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT NO. 1 – REPUBLICAN
RONNIE WEAVER
MARK BRISBIN
CASEY A. MUSE

 

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT NO. 3 – REPUBLICAN
BARRY DONNELLY
CURT MULLIN

 

PAYNE

STATE OFFICERS

 

GOVERNOR – DEMOCRAT
CONNIE JOHNSON
JOY HOFMEISTER

 

GOVERNOR – REPUBLICAN
MOIRA McCABE
JOEL KINTSEL
KEVIN STITT
MARK SHERWOOD

 

STATE AUDITOR AND INSPECTOR – REPUBLICAN
STEVEN W. McQUILLEN
CINDY BYRD

 

ATTORNEY GENERAL – REPUBLICAN
GENTNER F. DRUMMOND
JOHN M. O’CONNOR

 

STATE TREASURER – REPUBLICAN
DAVID B. HOOTEN
CLARK JOLLEY
TODD RUSS

 

SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION – REPUBLICAN
JOHN COX
WILLIAM E. CROZIER
APRIL GRACE
RYAN WALTERS

 

COMMISSIONER OF LABOR – REPUBLICAN
KEITH SWINTON
SEAN ROBERTS
LESLIE KATHRYN OSBORN

 

CORPORATION COMMISSIONER – REPUBLICAN
HAROLD D SPRADLING
JUSTIN HORNBACK
TODD THOMSEN
KIM DAVID

 

CONGRESSIONAL OFFICERS

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN (Unexpired Term)
LUKE HOLLAND
MARKWAYNE MULLIN
JOHN F. TOMPKINS
SCOTT PRUITT
T.W. SHANNON
ADAM HOLLEY
RANDY J GRELLNER
ALEX GRAY
PAUL ROYSE
LAURA MORENO
NATHAN DAHM
JESSICA JEAN GARRISON
MICHAEL COIBION

 

UNITED STATES SENATOR – DEMOCRAT
JASON BOLLINGER
BRANDON WADE
MADISON HORN
ARYA AZMA
JO GLENN
DENNIS L. BAKER

 

UNITED STATES SENATOR – REPUBLICAN
JACKSON LAHMEYER
JAMES LANKFORD
JOAN FARR

 

UNITED STATES REPRESENTATIVE – DISTRICT 03 – REPUBLICAN
FRANK D. LUCAS
WADE BURLESON
STEPHEN BUTLER

 

LEGISLATIVE, DISTRICT AND COUNTY OFFICERS

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 32 – REPUBLICAN
KEVIN WALLACE
RYAN DIXON

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 33 – REPUBLICAN
JOHN TALLEY
BRICE CHAFFIN

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 34 – REPUBLICAN
MICHAEL BAUGHMAN
DaRAN L JOHNSON
ANDREW MUCHMORE

 

STATE REPRESENTATIVE – DISTRICT 35 – REPUBLICAN
TY D. BURNS
DANIEL JOHNSON

 

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT NO. 3 – REPUBLICAN
KENT BRADLEY
SHERYL ARTHUR LACY
RHONDA MARKUM

 

 

 

To find your polling place and view a sample ballot for your precinct, use the OK Voter Portal. For information about elections in your county and to determine your eligibility to vote in a particular election, contact your County Election Board.